Przed nami kolejny rok szkolny, a zarazem czas nowych wyzwań i przygód. Będziemy starać się, aby na dzieci codziennie czekały ciekawe zabawy i zadania oraz nasze działania wpływały na ich wszechstronny rozwój.

Pomocne w tym będą stosowane metody aktywne, jak chociażby metoda projektów i realizowane programy i projekty edukacyjne.

Nauczyciele korzystają z programu wychowania przedszkolnego z wydawnictwa WSiP autorstwa Jolanty Wasilewskiej"Dziecięca matematyka" Edyty Gruszczyk - KolczyńskiejEwy Zielińskiej.

Na zajęciach religii w dalszym ciągu realizowany jest program z wydawnictwa JEDNOŚĆ "Tak dla Jezusa".

Pani M. Misiak będzie prowadzić autorski program języka angielskiego "W rytmie języka angielskiego".

Pani S. KaczmarczykM. Misiak realizują autorski program adaptacyjny "3-latek Super Przedszkolak". Program powstał z myślą o dzieciach zaczynających swą drogę w edukacji przedszkolnej oraz o ich rodzicach.

Kontynuujemy stosowanie metody projektów, która pozwoli na aktywizowanie dzieci. Stają się oni czujnymi poszukiwaczami wiedzy i aktywnymi badaczami otaczającego świata. Życie projektu koncentruje się głównie wokół przygotowywania przez dzieci wspólnie z nauczycielem prezentacji, eksponatów, książek, spotkań z ekspertami, wokół zajęć badawczych w terenie, wokół szukania odpowiedzi - we wszystkich możliwych miejscach.

W dalszym ciągu wdrażamy pedagogikę Planu daltońskiego, który niewątpliwie jest bardzo spójny z Metodą projektów. Pozwala na właściwą organizację i wizualizację procesów edukacyjnych i wychowawczych. Pomaga ustalić zasady oraz ich przestrzeganie, a także sposobów realizacji poszczególnych etapów pracy. Jest to metoda, która pozwala dzieciom na szansę uzyskania przez nie pełnej samodzielności, umiejętności współpracy i odpowiedzialności za swoje działania i ponoszenia przez nie konsekwencji swoich wyborów. Zarówno w przedszkolu, w domu, w szkole jak i później w dorosłym życiu.

W tym roku zaczynamy realizację autorskiego programu p. A. HapkeA. Mofiny - Pręgi "Najlepsze przysmaki gotują przedszkolaki". Program ma na celu wdrażanie dzieci w wieku przedszkolnym do samodzielnego przygotowywania posiłków, pracy w zespole, nabywania zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęcania do poznawania nowych smaków.

Rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", którego organizatorem jest wydawnictwo MAC Edukacja. Realizacja projektu posłuży przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa wśród dzieci oraz zainteresowania książką, ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych. Będziemy systematycznie realizować poszczególne moduły zawarte w projekcie.

W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" uruchamiamy w placówce "Wędrującą książkę". Założeniem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Jako placówka bierzemy udział w programie edukacyjnym "Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Celem programu jest uwrażliwienie dzieci na przyrodę, nauka dbania o nią w kontekście zwierząt, roślin, a także Ziemi ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszczędzanie energii i wody, segregację odpadów oraz recykling.

Jak co roku realizujemy program profilaktyczny oraz wychowawczy stworzony przez Radę Pedagogiczną Przedszkola Miejskiego nr 4.