Dzień Głośnego Czytania

Miniony piątek był wyjątkowym dniem w kalendarzu literackim Polski - obchodzimy wtedy Dzień Głośnego Czytania. To święto, które kładzie nacisk na znaczenie czytania dla dzieci i młodzieży, celebrując jednocześnie twórczość Janiny Porazińskiej, autorki wielu dzieł skierowanych właśnie do tego młodszego czytelnika.

Święto to ma już swoją historię, sięgającą 2001 roku, kiedy to powstało pod auspicjami Polskiej Izby Książki w Warszawie. To właśnie tam, w stolicy naszego kraju, przyszła na świat ta wyjątkowa autorka. Głośne czytanie nie jest tylko zabawą, to także edukacyjna inicjatywa, która ma wiele korzyści. To doskonały sposób na rozwijanie słownictwa, wzbogacanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Ale to nie wszystko - to także budowanie silnych więzi rodzinnych oraz relacji między ludźmi.

W wielu placówkach edukacyjnych Dzień Głośnego Czytania stał się już tradycją. W przedszkolach, szkołach podstawowych i bibliotekach nauczyciele oraz opiekunowie rozwijają miłość do książek u najmłodszych, czytając im głośno ulubione historie.

Warto podkreślić, że w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Kołobrzegu pierwszy raz odbyło się takie wydarzenie. Jedna z nauczycielek, Magdalena Misiak czytała dzieciom "Pamiętnik Czarnego Noska" autorstwa Janiny Porazińskiej. To bez wątpienia wydarzenie, które zapisze się w pamięci przedszkolaków i, mamy nadzieję, stanie się tradycją, dając każdemu dziecku okazję do magicznego wcielenia się w świat bohaterów ulubionej literatury.