Każdy organizm bywa przeciążony, to, że dzieci wydają się mieć niespożytą energię, nie oznacza, iż nigdy się nie męczą i nie wymagają zrelaksowania. Ich układy nerwowe są jeszcze niedojrzałe, tak jak całe ciała, więc należy zapewnić im niezbędną ilość odpoczynku.

W ciągu dnia formę odpoczynku mogą stanowić właśnie zajęcia relaksacyjne, stosowane z powodzeniem w domu a zamienione w zabawę dadzą dzieciom dodatkową radość i tak ważną bliskość osób dorosłych.

Relaksacja to również ćwiczenia odprężające, które mogą wspomóc u dzieci proces uczenia się. Odprężenie i spokój, jakie osiągają przy tym nasze maluchy korzystnie wpłyną na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Zajęcia takie nie muszą być długie - wystarczy 5 - 10 minut, by dziecko mogło odpocząć i zrelaksować się.

Przykładowe ćwiczenie

Spacer Wyruszamy w drogę (uderzamy dłońmi płasko w uda, naśladując odgłosy). Teraz trochę pobiegniemy (uderzenia są szybsze). Wyprzedza nas jeździec na koniu (wyklepujemy rytm galopującego konia). Przechodzimy przez most (uderzamy się w pierś).

Na brzegu lasu widzimy sarenkę, skradamy się po cichutku, żeby jej nie spłoszyć (czubkami palców dotykamy ud). Zaczyna wiać wiatr, coraz silniejszy huragan (wydmuchujemy powietrze, naśladujemy gwizd wiatru). Sarenka ucieka wielkimi skokami (uderzamy mocno dłońmi w uda, unosimy je w górę i ponownie uderzamy uda). Wracamy pomału do domu, niektórzy są zmęczeni i wloką się na końcu, szorując nogami (dłonie udają wolne kroki). Wszystkie uderzenia oczywiście nie mogą sprawiać ani bólu ani dyskomfortu dziecku.

Chodzi o naukę koncentracji na swoim ciele, o umiejętność panowania nad swoimi ruchami a także oczywiście o zabawę